نکات فنی و آموزشینکات خرید و فروش خودرو

زیر وبم دریافت کارت سوخت

دریافت کارت سوخت

 سهمیه‌بندی بنزین

شاید باورش برای یک جوانی که تازه دست به‌فرمان شده سخت باشد که بنزین تا همین دهه پیش کمتر از 80 تومان قیمت داشت و پیمودن مسافت‌های طولامی اصلا دغدغه‌ای برای کسی ایجاد نمی‌کرد. اما همین قیمت پایین سوخت و در دسترس بودن آن باعث مصرف بیش از حد بنزین و قاچاق گسترده این فرآورده نفتی شده بود.

افزایش آلودگی هوا و همچنین پایین بودن قیمت بنزین نسبت به کشورهای همسایه، دولت را بر آن داشت تا در تیر ماه سال 86 بنزین را سهمیه‌بندی کند و هر لیتر بنزین را 100 تومان به فروش برساند، قیمتی که در بازار آزاد به 400 تومان افزایش یافت تا بدین ترتیب جهش بلندی در قیمت فرآورده‌های نفتی به‌وجود بیاید.

کارت سوخت چیست و سهمیه بنزین چقدر است؟

کارت هوشمند سوخت کارتی است که در هنگام سهمیه‌بندی سوخت در سال ۱۳۸۶ برای تمامی وسایل نقلیه اجباری شد تا مقدار بنزین مصرفی از میزان سهمیه در نظر گرفته در آن مشخص شده و شارژ ماهانه بر روی این کارت اعمال شود.

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی میزان سهمیه سوخت اختصاص یافته به ناوگان حمل و نقل شخصی و عمومی در طرح مدیریت مصرف سوخت کشور از تاریخ 25 آبان 98 که در جدول زیر نشان داده شده است، تنها دارندگان کارت‌های سوخت ‌قادر به استفاده از سهمیه عنوان شده با نرخ 1500 تومان در هر لیتر هستند.

نام وسیله نقلیه بنزینی (لیتر) دوگانه سوز (لیتر)
سواری شخصی 60 30
تاکسی 400 200
تاکسی بین‌شهری 750 450
وانت کم مصرف 200 60
وانت پرمصرف 300 120
تاکسی تلفنی 200 120
تاکسی ون شهری 600
آمبولانس 500
موتورسیکلت 25

 

سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی چه طور محاسبه می‌شود؟

سهمیه بنزین تاکسی‎های اینترنتی مانند اسنپ، تپسی، کارپینو، ماکسیم و… نیز با شرط ثابت ماندن قیمت کرایه‌ها، تا سقف 300 لیتر در ماه است. تاکسی های اینترنتی که حداقل 200 کیلومتر در ماه پیمایش داشته باشند، به ازای میزان پیمایش ماهانه هر خودرو مابه‌التفاوت اعتباری در کارت بانکی‌شان پرداخت خواهد شد

آیا داشتن کارت سوخت اجباری است؟

با الزامی شدن استفاده از کارت سوخت، استفاده از بنزین سهمیه‌ای فقط با ارائه کارت سوخت ممکن خواهد بود و کسانی که به هر دلیلی کارت سوخت ندارند دچار مشکل خواهند شد. بدین ترتیب افرادی که کارت سوخت قبلی خود را در اختیار دارند، همچنان این کارت برای آن‌ها قابل استفاده است اما بسیاری به دلیل عدم استفاده از کارت سوخت در فاصله چند سال، کارت سوخت خود را مفقود کرده و حالا به دلیل گم کردن آن مجبور به دریافت کارت سوخت المثنی هستند.

خریداران خودروهای صفر نیازی به ثبت‌نام برای دریافت کارت سوخت ندارند و مالکان می‌توانند به منظور دریافت  این کارت به دفاتر پستی محل سکونت خود مراجعه نمایند. با ما همراه باشید تا صفر تا صد روش‌های دریافت کارت سوخت را بیشتر بررسی کنیم.

چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟

اگر به هر دلیلی کارت سوخت قبلی در اختیار شما نیست، می‌توانید با سه روش اقدام به درخواست کارت سوخت کنید:

 • مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10
 • ثبت درخواست در سامانه خدمات دولت همراه
 • استفاده از اپلیکیشن (نرم افزار موبایل) خدمات دولت همراه
 1. درخواست صدور کارت سوخت المثنی از دفاتر پلیس+10

بر این اساس افراد می‌بایست با دردست داشتن کارت ملی یا گذرنامه مالک خودرو (یا وکالت‌نامه معتبر محضری و مدارک شناسایی معتبر نماینده)، مدارک شناسایی خودرو (وسیله نقلیه)، واریز 10 هزار تومان از طریق دستگاه کارت‌خوان بانک ملت مستقر در دفاتر پلیس+10، تکمیل فرم تعهدنامه در دفتر و همراه داشتن بیمه شخص ثالث، رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی را از این دفاتر دریافت کنند.

 1. در خواست صدور کارت المثنی از سایت خدمات دولت همراه

در این روش با مراجعه به وب‌سایت خدمات دولت همراه و ثبت اطلاعات در بخش درخواست کارت سوخت المثنی، شماره پیگیری به شما داده می‌شود که از طریق همین سایت می‌توانید مراحل دریافت کارت خود را ببینید.

 1. ثبت نام کارت سوخت از طریق اپلیکیشن خدمات دولت همراه

در روش سوم، با نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه می‌توانید درخواست کارت سوخت المثنی خود را ثبت کنید. نرم‌افزار خدمات دولت همراه در نسخه‌های اندروید و IOS در سایت خدمات دولت همراه و همچنین اپ‌‎استورهای ایرانی و خارجی قابل دریافت است.

نکته: براساس اعلام شرکت پخش فراورده‌های نفتی، دریافت کارت سوخت در حال حاضر تنها از طریق دفاتر پلیس +10 امکان‌پذیر است و دو روش ذکر شده دیگر به زودی مجددا فعال خواهند شد.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

تکلیف مالکان کارت سوخت مفقودی چیست؟

افرادی که کارت سوخت آن‌ها سرقت شده یا به هر دلیلی مفقود است می‌بایست تنها با مراجعه به دفاتر پلیس+10 کارت سوخت را مجدد دریافت کنند. افرادی که کارت سوخت‌شان مفقود شده است تا زمان آماده شدن کارت سوخت جدید می‌توانند از بنزین آزاد استفاده کنند. اگر پس از ثبت گزارش مفقودی کارت سوخت، کارت متقاضی پیدا شود امکان فعال‌شدن آن کارت طی شرایطی امکان‌پذیر است.

این شرایط عبارت‌اند از: عدم استفاده از کارت در جایگاه‌ها، عدم درخواست کارت سوخت المثنی و همچنین بیش از 4 ساعت از گزارش اعلام مفقودی نگذشته باشد. پس از لغو گزارش مفقودی به مدت 3 روز نباید از کارت سوخت استفاده شود. در این‎صورت، استفاده دوباره از آن کارت سوخت بلامانع است. همچنین اگر کارت سوخت وسیله نقلیه‌ای که وارد جایگاه شده است، کار نکند در چنین مواردی می‌توانند با استفاده از کارت جایگاه، بنزین آزاد دریافت شود.

کارت سوخت خودروهای فرسوده

در راستای کاهش آلودگی هوا و تشویق مردم به تعویض خودروهای فرسوده، کارت سوخت خودروهای فرسوده با عمر بیش‌از 25 سال و موتورسیکلت‌های با عمر بیش‌از 10 سال باطل شده است و مالکان این نوع وسایل نقلیه باید از بنزین آزاد مصرف کنند. وسایل‌نقلیه فرسوده عبارت‌اند از:

 • خودروهای سواری شخصی با عمر 25 سال
 • خودروهای سواری دولتی با عمر 15 سال
 • تاکسی‌ها (سواری و ون) با عمر 10 سال
 • مینی‌بوس با عمر 15 سال
 • اتوبوس درون شهری با عمر 10 سال
 • اتوبوس برون‌شهری با عمر 15 سال
 • کامیون با عمر 25 سال
 • وانت با عمر 15 سال
 • موتورسیکلت با عمر 10 سال
 • سایر وسایل نقلیه با گذشت 25 سال از تاریخ ساخت‌شان به‌عنوان خودروی فرسوده شناخته شده و کارت سوخت ‌آنها باطل می‌شود.

بازیابی رمز کارت سوخت چگونه است؟

رمز کارت سوخت افراد به طور پیش‌فرض 4 رقم آخر کد‌ملی مالک خودرو است. در این میان، ممکن است افرادی رمز کارت سوخت خود را از حالت پیش‌فرض تغییر داده و آن را فراموش کرده باشند یا نام مالک فعلی خودرو با نام ثبت شده روی کارت آن‌ها متفاوت باشد. در این شرایط، افراد باید با در دست داشتن مدارکی از قبیل مدارک شناسایی مالک خودرو، مدارک خودرو (کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر) و کارت سوخت خود (بدون شکستگی و چسب‌خوردگی) جهت حذف رمز قبلی به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران در سراسر کشور مراجعه کنند. یکی از جایگاه‌هایی که افراد در تهران می‌توانند رمز خود را بازیابی کنند، جایگاه گاز بیهقی در میدان آرژانتین است.

نشانی نواحی رمزگشایی کارت سوخت در تهران

ناحیه نشانی
مرکز میدان آرژانتین جنب فروشگاه شهروند جایگاه گاز بیهقی
شمال پاسداران خیابان گیلان شرقی خیابان شهید عراقی روبه‌روی بانک آینده پ 100 واحد 4 و 6
جنوب میدان راه‌آهن میدان بهداری پشت بیمارستان بهارلو خیابان انبار نفت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
غرب خیابان ستارخان نبش خیابان بهبودی
شرق نارمک دردشت پایین‌تر از ایستگاه مدرسه روبه‌روی کوچه شهید ثابتی پ 228
شهرری میدان معلم خیابان شهید بیات 24 متری سابق طبقه فوقانی بانک گردشگری
پاکدشت جاده خراسان شهرپاکدشت شهرک الهیه روبه‌روی درب شمالی شهرداری پ 294
ورامین خیابان شهید باهنرروبه‌روی سیلو جنب فرش پارس نگین
اسلامشهر خیابان موسی امام کاظم(ع) روبه‌روی دفتر امام جمعه پ25
رباط‌کریم خیابان شهید نظر بیگی (گرجی) پ56
شهریار خیابان ولیعصر(عج) نرسیده به میدان  فرمانداری روبه‌روی بانک مسکن کوچه استاد شهریار پ13
دماوند دوراهی گیلاوند خیابان سپاه پاسداران کوچه دوم
فیروزکوه جاده تهران فیروزکوه نرسیده به فیروزکوه جنب هواشناسی

 

مالکان خودروها و موتورسیکلت‌های قول‌نامه‌ای چه‌طور کارت سوخت دریافت کنند؟

مالکان وسایل نقلیه قول‌نامه‌ای برای ثبت‌نام کارت سوخت می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+10 و پس از ارائه اسناد معتبر نقل و انتقال نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام کنند. همچنین ارائه کارت سوخت وسایل نقلیه‌ای که صاحب اصلی آن فوت کرده به این صورت است که دارنده مدارک خودرو و بستگان درجه اول می‌بایست پس از حضور در دفاتر پلیس+10 نسبت به دریافت کارت سوخت از اداره پست اقدام کنند.

پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت از پلیس+10

کسانی که کارت سوخت ثبت‌نام کرده‌اند اما به دستشان نرسیده است، ابتدا باید وضعیت کارت سوخت خود را پیگیری کنند. این افراد بایستی با در اختیار داشت شماره پلاک خودرو خود به سایت پلیس+10 مراجعه کرده و در این سایت کد رهگیری مرسوله پستی خود را برداشته و با مراجعه به سایت رهگیری مرسولات پستی و وارد کردن کد مرسوله پستی‌، اطلاعات مربوط به کد مرسوله خود را دریافت کنند. به این ترتیب، منطقه پستی که کارت سوخت آن‌ها در آنجا قرار دارد، اعلام می‌شود و این افراد می‌توانند با مراجعه به آن اداره پست کارت سوخت هوشمند خود را دریافت کنند. همچنین جهت رفاه حال متقاضیان، گزینه‌ای در سایت پست موجود است که افراد می‌توانند با ورود اطلاعات محل سکونت و پرداخت هزینه پست پیشتاز، کارت سوخت خود را در آدرس اعلام شده دریافت کنند. در صورت تغییر نشانی محل سکونت نیز باید قبل یا همزمان با ثبت درخواست المثنی نسبت به اصلاح آدرس اقدام کرد.

مدت زمان صدور کارت سوخت چقدر است؟

با توجه به حجم بالای درخواست‌ها برای دریافت کارت سوخت پس سهمیه‌بندی بنزین و همچنین ظرفیت نسبتا کم تولید این کارت‌ها در کشور، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مدت زمان دریافت کارت سوخت را سه هفته تا دو ماه پس از ثبت درخواست اعلام کرده است.

آیا خرید و فروش کارت سوخت قانونی است؟

هر گونه خرید و فروش کارت سوخت غیرقانونی بوده و مطابق قانون با افراد متخلف برخورد خواهد شد. بد نیست بدانید کارت سوخت از ضریب ایمنی بالایی برخوردار است؛ به نحوی که امکان جعل و کپی آن وجود ندارد.

نحوه غیر فعال کردن کارت سوخت چگونه است؟

اعلام مفقودی کارت سوخت سرقت شده تنها از طریق مراجعه به دفاتر خدمات کارت هوشمند سوخت و ثبت در نرم‌افزار این دفاتر امکان‌پذیر است. لازم به‌ذکر است، پس از اعلام مفقودی بین 12 تا 24 ساعت طول می‌کشد تا کارت به‌طور کامل باطل شود.

جمع بندی بررسی دریافت کارت سوخت

اگرچه به‎نظر می‌رسد که کلاف سردرگم سهمیه‌بندی بنزین هنوز به ایستگاه پایانی خود نرسیده باشد و زمزمه‌هایی از تک نرخی شدن سوخت شنیده می‌شود، شکی نیست که با مدیریت صحیح مصرف سوخت و تخصیص درآمدهای حاصل از این طرح به محل خدمات رفاهی و درمانی، می‌توان گام مهمی در دستیابی به عدالت اجتماعی برداشت.

بدین ترتیب دریافت کارت سوخت برای تمامی افراد امری ضروری بوده تا بتوان مدیریت مصرف سوخت را در سطح ملی ترویج کنیم. همان‌طور که دیدید، نحوه دریافت کارت سوخت چندان پیچیده نیست و راه‌های مختلفی برای این منظور مشخص شده است. در این مقاله صفر تا صد روش‌های دریافت کارت سوخت را با هم بررسی کردیم اما با این حال درصورت هر گونه ابهام یا پرسش ضروری می‌توانید با شماره 09627 مرکز پاسخ‌گویی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تماس گرفته و با کارشناسان این سازمان به گفتگو بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا