نکات خرید و فروش خودرو
موضوعات داغ

زیر و بم وکالت خرید و فروش خودرو دست دوم و نو

اهمیت وکالت خرید و فروش خودرو  در معاملات

اگر سابقه خرید و فروش خودرو داشته باشید، مطمئنا تاکنون درباره وکالت‌نامه خرید و فروش خودرو چیزهایی شنیده‌اید. در معاملات خودرویی برخی وکالت فروش دارند و برخی وکالت خرید؛ معمولا افرادی که مشغله‌ زیادی دارند یا به هر دلیل دیگری نمی‌توانند در زمان خرید و فروش خودرویشان حضور داشته باشند، این کار را با سپردن وکالت بر دوش افراد دیگر می‌گذارند.
وکالت در اصطلاح حقوقی به معنای قراردادیست که به موجب آن یک طرف قرارداد، طرف دیگر را به عنوان وکیل خود منصوب می‌کند. در چنین قراردادهایی به شخص دیگری اختیار داده می‌شود تا عمل مشخصی را از جانب موکل خود انجام دهد. در هر وکالت‌نامه طرف اول که اختیار انجام کار را به فرد دوم می‌سپارد موکل و طرف دوم که انجام کارها به ایشان محول می‌ِشود به عنوان وکیل شناخته می‌شود. برای داشتن وکالت نیازی به برخورداری از مدرک دانشگاهی حقوقی نبوده و تنها وجود اعتماد بین طرفین کافیست.

وکالت خرید خودرو چیست؟

برخی از افراد مشغله‌ زیادی دارند، برخی از افراد هم به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شخصا وارد  مراحل معاملات خودرو نشده و انجام این کار را بر عهده شخص باتجربه‌تری بسپارند. بهترین راه‌‌حلی که برای چنین افرادی وجود دارد این است که با تنظیم وکالت خرید خودرو یا وکالت تعویض پلاک مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به معامله یا تعویض پلاک را به شخص دیگری محول کنند.

وکالت خرید خودرو یعنی شما برای خرید خودرو، تعویض پلاک، انتقال سند و هر فعالیتی مربوط به معامله‌ خودرو، فردی را به‌ عنوان وکیل خود انتخاب کنید. این انتخاب باید به‌ صورت رسمی و در محضر انجام شود تا مراجع قانونی هم فرد موردنظر را به رسمیت بشناسند. وکیلی که انتخاب‌شده حق امضا و اقدام دارد. به این معنی که شخص وکیل می‌تواند خودرو موردنظر شما را انتخاب کرده و  پس از آن با امضای مدارک، خودرو را به مالکیت شما دربیاورد.

مشکلات خریدوفروش وکالتی خودرو

 

به دلیل وجود ضعف‌های فراوانی که زیرساخت‌های فنی و قانونی بسیاری از ادارات کشور دارد، انجام اغلب کارهای اداری می‌تواند با مشکلات فراوانی همراه باشد، اما انصافا اگر خرید و فروش خودرو روند اداری راحتی هم نداشته باشد، زیاد پیچیده نیست. با این وجود اغلب افراد به دلیل تجربه نسبتا ناگواری که از انجام چنین کارهای اداری دارند، حاضر می‌شوند با پرداخت هزینه وکالت‌نامه خرید و فروش یا هزینه وکالت‌نامه تعویض پلاک، انجام چنین کارهایی را به شخص دیگری محول نمایند.

در نظر بگیرید که هرچقدر هم که به وکیل انتخابی خود اعتماد داشته باشید، باز هم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که به‌راحتی برای شما دردسرساز شود؛ بنابراین حتی اگر فرزندتان را هم به عنوان وکیل خود انتخاب کنید، ممکن است خواسته یا ناخواسته خودرو شما را به خریدار نامناسبی بفروشد یا خودرویی را بخرد که به‌ هیچ‌ عنوان باب میل شما نیست. اگر هم درصدی در انتخاب وکیل خود اشتباه کنید، ممکن است حق اقدام و امضای خود را به شخصی بدهید که تمام اندیشه‌اش برداشتن کلاه شما باشد!

البته هدف از نگارش چنین مطالبی این نیست که بخواهیم بگوییم، همه‌ افرادی که وکالت خرید خودرو یا وکالت فروش خودرو را بر عهده می‌گیرند، افراد نابلد و شیادی هستند؛ بلکه لازم می‌دانیم شما را از خطراتی که در این مسیر به‌ اصطلاح میانبر وجود دارد آگاه کنیم.

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو چقدر است و به عهده چه کسی است؟

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو توافقی است که بین طرفین معامله انجام می‌شود؛ اگر قرار باشد پولی جابه‌جا شود بسته به نوع خودرو، این مبلغ متفاوت است. همان‌گونه که هزینه انتقال سند بنز با پراید تفاوت فاحشی دارد، هزینه وکالت مربوط به خرید و فروش این دو خودرو نیز با یکدیگر متفاوت است.

به طور معمول و در واقع عرف معاملات خرید و فروش خودرو در اغلب مناطق کشور هزینه‌ انتقال سند، تعویض پلاک و مسائلی از این قبیل بر عهده‌ خریدار و هزینه‌هایی مانند خلافی و عوارض شهرداری با فروشنده است.

دکمه بازگشت به بالا