نکات فنی و آموزشی

زیر و بم طرح ترافیک

روند اجرای طرح ترافیک در ایران

 

مردم تهران از سال 1358 برای اولین بار با اجرای طرح ترافیک در شهر خود مواجه شدند. در آن زمان طرح ترافیک به‌گونه‌ای اجرا شد که تردد خودروهای تک‌سرنشین در مرکز شهر از ساعت 6:30 تا 10 صبح ممنوع بود. اجرای این طرح برای کاهش و بهبود بار ترافیکی در مرکز صورت گرفت.

اما به دلیل افزایش روز‌افزون آلودگی هوای شهر تهران، در سال 1384 برای اولین بار طرح ترافیکی به علت کاهش آلودگی شدید هوا اجرا شد. نام این طرح جدید، طرح زوج و فرد بود. این طرح زوج و فرد در آذر آن سال در تعدادی از مناطق شهر تهران پیاده شد.

پس از گذشت سال‌ها هم‌چنان طرح ترافیک و طرح زوج و فرد اجرا شد. اجرای این طرح‎‌ها با هدف کاهش ترافیک و آلودگی هوا صورت می‌گرفت.

اما در سال 98 اجرای طرح زوج و فرد با سال‌های قبل تفاوتی دارد؛ چراکه مسئولین متوجه شدند که طرح زوج و فرد نه تنها کمک شایانی به کاهش میزان آلاینده‌های هوا نکرده است بلکه باعث شده تا مردم به فکر خرید دو خودرو با پلاک زوج و فرد و یا خرید مداوم طرح و یا کارهایی از این قبیل بیافتند. درنتیجه به فکر اعمال تغییراتی در اجرای این طرح افتادند، و این تغییرات از تیرماه 1398 اعمال شد.

در این تغییرات جدید، محدوده‌ی طرح ترافیک مانند قبل است اما از ابتدای تیرماه طرح کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد شد. قبل از آن برای ورود به محدوده‌ی زوج و فرد همه‌ی خودروها می‌توانستند با خرید طرح، وارد آن محدوده شوند. و این در کنار ورود پلاک زوج‌ها در روزهای زوج و ورود پلاک فردها در روزهای فرد، بازهم آلودگی هوا را آن‌طور که باید کاهش نمی‌داد.

درنتیجه طرح کنترل آلودگی هوا اجرا شد که طبق آن تمامی رانندگان خودروهای بومی و غیربومی، جهت ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک باید دارای برگه معاینه فنی معتبر بوده و در سایت “تهران من” نسبت به انجام ثبت نام اقدام کرده باشند. اگر راننده‌ای این دو مورد را رعایت نکند جریمه خواهد شد.

لازم‌ به ذکر است که مانند گذشته، دیگر زوج یا فرد بودن پلاک ماشین تعیین کننده‌ی روزهای مجاز تردد نیست. چراکه طی این طرح کنترل آلودگی هوا که از تیرماه 98 درحال اجرا است، خودروهای پلاک تهران به مدت بیست روز و خودروهای پلاک شهرستان به مدت پانزده روز مجاز به تردد رایگان در این محدوده(محدوده دوم شهر تهران) هستند. درنتیجه اکنون دیگر تعداد روزهای ورود خودرو به محدوده‌ی طرح، تعیین کننده است.

باید بدانید که اگر از زمان مجاز بیست روزه‌ی خود در هر فصل استفاده نکنید، روزهای باقی‌مانده به فصل بعدی منتقل نمی‌شود و حذف خواهد شد. هم‌چنین اگر بیشتر از روزهای مجاز تعیین شده به محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا وارد شوید، عوارض پرداختی شما نصف میزان عوارضی طرح ترافیک است.

شاید بپرسید که موارد ذکر شده مربوط به شنبه تا چهارشنبه بود، پس پنجشنبه‌ها تردد مجاز به چه صورت است؟ در پاسخ باید بگوییم که طرح کنترل آلودگی هوا مانند طرح زوج و فرد قدیم در روزهای پنجشنبه از ساعت 6 تا 13 اجرا می‌شود. در این ساعات اگر در محدوده‌ی طرح تردد داشته باشید از سهمیه‌ی شما کم می‌شود یا مشمول پرداخت عوارض خواهید شد.

نکته: طرح ترافیک مانند گذشته روزهای پنجشنبه اجرا نمی‌شود.

پس از همه‌ی مطالب گفته شده، حالا باید به نحوه‌ی ثبت نام این طرح ترافیکی بپردازیم.

 

لازم است بدانید که اگر در هر مرحله از ثبت نام، سوال یا اعتراضی داشتید که نیاز به بررسی مجدد داشت؛ می‌توانید از قسمت “پشتیبانی” همین وبسایت پیگیری بفرمایید.

نکته: توجه داشته باشید که دیگر دوربین‌های کنترل ورود و خروج خودروها به محدوده‌ی طرح، زوج یا فرد بودن پلاک خودروها را رصد نمی‌کنند؛ بلکه وضعیت ثبت نام در وبسایت گفته شده را رصد می‌کنند. درنتیجه اگر بدون ثبت نام در این سایت وارد طرح شوید قطعا جریمه خواهید شد.

تسهیلات و مزایای طرح ترافیک جدید

در طرح زوج و فرد سابق شما برای تردد در محدوده‌ی دوم باید پلاک خود را هرروز با تقویم چک می‌کردید و ممکن روزی که احتیاج به تردد در آن محدوده داشتید با پلاک شما هم‌خوانی نداشت. اما در طرح کنترل آلودگی هوا شما هرروزی که کار داشته باشید می‌توانید در محدوده طرح تردد کنید. علاوه بر آن تبعیض بین خودروهای پلاک زوج و پلاک فرد نیز ازبین رفته‌است.

بنا بر طرح ترافیک جدید، خودروهایی که ساکن محدوده‌ی طرح هستند از تخیف 50 درصدی در بهای طرح ترافیک نسبت به باقی باقی خودروها برخوردار هستند. البته این تخفیف برای یک پلاک خودرو به ازای ساکنان هر واحد مسکونی است(یعنی اگر در یک خانه دو خودرو وجود داشته باشد فقط به یکی از آن‌ها این تخفیف داده خواهد شد).

نکته: برای ساکنان محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا مانند طرح زوج و فرد سابق، در دو ساعت اول شروع طرح(یعنی تا قبل از ساعت 8:30 صبح) یک‌بار خروج رایگان از محدوده؛ و همچنین در دو ساعت آخر طرح یک‌بار ورود رایگان در نظر گرفته شده است.

نحوه احراز محل سکونت برای ساکنین محدوده طرح

ساکنان محدوده طرح علاوه بر ثبت نام در سایت “تهران من”، بایستی از منوی سمت راست در قسمت “خدمات طرح ترافیک، شرایط خاص شهروندان” اطلاعات محل سکونت خود را در صفحه “ساکنان محدوده طرح” وارد و ثبت کنند. همچنین لازم است علاوه بر ثبت اطلاعات خود، تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامه و قبض عوارض نوسازی را نیز بارگزاری کنند.

نکته: ساکنین محترم علاوه بر موارد بالا بایستی عوارض سالیانه خودروی خود و بدهی‌های طرح ترافیک خود را نیز تسویه کرده باشند.

بعد از طی مراحل بالا نوبت به مراجعه حضوری به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک موجود در سطح شهر جهت ارائه مدارک لازم می‌رسد. در این دفاتر مدارک ارائه شده تایید می‌شود و نتیجه‌ی آن برای ساکنان قابل مشاهده است.

نکته: اگر در سال 97 جهت دریافت طرح ترافیک در سایت tehran.ir ثبت‌نام کرده‌اید، نیازی به ثبت نام مجدد نخواهید داشت.

علاوه بر تسهیلات ذکر شده، خودروهایی که موفق به کسب برگه معاینه فنی برتر شده‌اند نیز می‌توانند از تخفیف هزینه عوارض بهره‌مند شوند. آیا از مزایای برگه معاینه فنی برتر مطلع هستید؟

مزایای برگه معاینه فنی برتر در طرح ترافیک جدید

همان‌طور که گفته شد خودروهایی که برگه معاینه فنی برتر گرفته‌اند، در طرح ترافیک جدید از تخفیفاتی برخوردار می‌‍‌شوند. این تخفیف به این صورت است که خودورهای دارای این برگه، از 25درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند. گفتنی است خودروهایی که از عمر آن‌ها کمتر از چهار سال می‌گذرد و نیازی به اخذ معاینه فنی عادی ندارند، بازهم می‌توانند با مراجعه به مراکز صدور معاینه فنی، از تخفیف مربوط به معاینه فنی برتر بهره‌مند شوند.

بازهم تاکیید می‌کنیم که برای بهره‌مندی از تمام این تسهیلات باید در سایت ” my.tehran.ir” ثبت نام کنید.

تا اینجا چندبار خواندید که ممکن است مشمول پرداخت عوارض شوید. اما این عوارض چگونه است؟ و چطور باید پرداخت شود؟

عوارض تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

همانطور که گفته شد هر خودرو در هر فصل به مدت 20 روز مجاز به تردد در محدوه طرح کنترل آلودگی هوا است. اما اگر بیش از این مدت رفت و آمد در طرح را داشته باشد باید عوارض پرداخت کند. میزان این عوارض نصف عوارض طرح ترافیک است. شمارش روزهای تردد مجاز و غیرمجاز در محدوده‌ی دوم(همان زوج و فرد قدیم) هم توسط دوربین‌های موجود در سطح شهر و کنترل ثبت نام بودن یا نبودن در سایت “تهران من” است.

اما اگر شخصی یک‌بار در این سایت ثبت نام کرده باشد و تردد بیش از 20 روز در یک فصل(20 روز برای پلاک تهران و 15 روز برای پلاک غیر تهران) هم داشته باشد چه؟ در این‌صورت می‌تواند با مراجعه به آدرس http://neweforms.tehran.ir/calculate_expense نرخ عوارض تردد خود را محاسبه کند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید با ورود به این صفحه می‌توانید با مشخص کردن نوع معاینه فنی خودروی خود، محدوده‌ی سکونت و تردد خود و هم‌چنین ساعت تردد خود، و در آخر با کلیک کردن برروی “محاسبه هزینه” از میزان نرخ عوارض تردد خود در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا مطلع شوید.

جریمه دیرکرد پرداخت عوارض طرح کنترل آلودگی هوا

اگر عوارض تردد غیرمجاز خود در محدوده طرح را ظرف مدت یک ماه پرداخت نکنید مشمول جریمه خواهید شد. پس از اینکه مشمول پرداخت عوارض شدید، به شما اطلاع داده می‌‎شود که جهت عدم اعمال جریمه طی مدت یک ماه نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. اگر در این مهلت یک ماهه عوارض خود را پرداخت نکنید جریمه خواهید شد. مبلغ این جریمه دیرکرد حدود 15 تا 20 درصد میزان عوارض است که به آن اضافه خواهد شد.

ساعات مجاز تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

حالا وقت آن است که به ساعات اجرای طرح‌های گفته شده بپردازیم.

طرح ترافیک اصلی: روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 17 و روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13

طرح کنترل آلوگی هوا: روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 19 و روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13

چگونگی استعلام میزان بدهی طرح ترافیک

تا اینجا تمام موارد لازم را درباره‌ی طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا ذکر کردیم. اکنون می‌خواهیم برای آن دسته از رانندگانی که احتمال می‌دهند جریمه شده‌اند، نحوه‌ی استعلام میزان بدهی طرح ترافیک را شرح دهیم.

استعلام میزان بدهی از طریق سایت تهران من

برای استعلام میزان بدهی خود از این طریق، باید مجدد به سایت “تهران من” مراجعه کنید. مدتی است که در این وبسایت قسمتی را به این کار اختصاص داده‌اند. برای تاکید بیشتر اشاره می‌کنیم که برای استفاده از هر خدمتی در این سایت بایستی ابتدا ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور مخصوص به خود را دریافت کنید. پس از ورود به حساب کاربری خود در قسمت “داشبور من” می‌توانید میزان بدهی خودروی خود را به طور کامل مشاهده کنید(در قسمت “خودروهای تحت پوشش من”).

نکته: در این سایت از قسمت دیگری هم می‌توانید استعلام بگیرید. چراکه گزینه ای وجود دارد با عنوان “استعلام بدهی طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای” که از این راه هم می‌توانید وارد بخش مربوطه شوید.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

استعلام بدهی طرح ترافیک از طریق کد دستوری

اگر تمایلی به استعلام میزان بدهی خود از این طریق را ندارید؛ می‌توانید از روش استفاده از کد USSD استفاده کنید. شما برای این‌کار می‌توانید کد دستوری #3*3*137* را با تلفن همراه خود شماره‌گیری کنید. پس از آن بایستی دو رقم سمت چپ پلاک خودروی خود را وارد کنید تا از بدهی خود مطلع شوید.

استعلام بدهی طرح ترافیک از طریق مراجعه به دفاتر الکترونیک شهر

اگر علاقه‌ای به مراجعه غیرحضوری برای استعلام میزان بدهی خود ندارید؛ می‌توانید از طریق مراجعه حضوری این کار را انجام دهید. هرچند که همواره پیشنهاد می‌کنیم جها صرفه‌جویی در وقت و هزینه خود تا جاییکه می‌توانید از مراجعه حضوری اجتناب کنید.

در سایت تهران من گزینه‌ای تحت عنوان” مراجعه به دفاتر الکترونیک شهر” وجود دارد که از آن طریق می‌توانید آدرس تمام دفاتر را مشاهده، و نزدیک‌ترین دفتر به محل سکونت خود را پیدا کنید.

استعلام بدهی طرح ترافیک از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت

یکی دیگر از راه‌های مراجعه‌ی حضوری جهت استعلام میزان بدهی خود، مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت موجود در سطح شهر است. در این دفاتر شما می‌توانید میزان بدهی خود را استعلام گرفته، و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

محدوده جغرافیایی طرح ترافیک

احتمالا اکثر مردم از محدوده طرح ترافیم باخبر هستند. اما شاید در پایان خوب باشد که به این محدوده‌ها اشاره‌ای بکنیم:

محدوده طرح ترافیک

طرح ترافیک اصلی از سمت شمال به خیابان فاطمی و مطهری، از سمت جنوب به خیابان شوش، از سمت شرق به خیابان ترکمنستان، شریعتی، خواجه نصیر طوسی، خیابان سپاه، مازندران و هفده شهریور، و از قسمت غرب به خیابان کارگر محدود می‌شود.

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

محدوده‌ی این طرح مانند طرح زوج و فرد سابق از سمت شمال از بزرگراه همت آغاز می‌شود، و در شرق به بزرگراه امام علی، در جنوب به بزرگراه بعثت و در غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران منتهی می‌شود.

  • نکته اول: این محدوده‌ها مانند سال‌های قبل است و تغییری نداشته است.
  • نکته دوم: اگر شما وارد محدوده طرح ترافیک اصلی شوید، دیگر لازم نیست که عوارض محدوده طرح کنترل آلودگی هوا را نیز پرداخت کنید. یعنی شما فقط باید عوارض محدوده طرح اصلی را بپردازید و از سهمیه‌ی بیست روزه‌ی شما کم نمی‌شود. به عبارتی سهمیه‌ی 20 روزه‌ی تردد در طرح کنترل آلودگی هوا، مربوط به روزهایی است که ساکنین تهران در سایت ثبت نام کرده‌اند و فقط در محدوده دوم تردد داشته‌باشند.
محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

جمع‌بندی بررسی طرح ترافیک

همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از مناطق مهم و مرکزی تهران در محدوده‌ی این دو طرح قرار دارند. این مناطق معمولا بسیار پر رفت‌وآمد و پر ازدحام هستند. هرچند که می‌شود برای دسترسی به این مناطق از اتوبوس یا تاکسی هم استفاده کرد؛ اما یکی از سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه‌های رفتن به این مناطق استفاده از مترو است. در حال حاظر از 7 خط مترو که در تهران راه‌اندازی شده، 6 خط آن از محدوده‌ی دو طرح ترافیک عبور می‌کنند. درنتیجه رفتن به مرکز شهر از طریق مترو راه مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا