نکات خرید و فروش خودرونکات فنی و آموزشی

معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز معاینه فنی خودرو

شرایط معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز معاینه فنی خودرو

به دنبال اجباری شدن تهیه برگه معاینه فنی از مراکز معاینه فنی تایید شده توسط دولت و همچنین افزایش روزافزون آلودگی هوا طی یک سال گذشته، در حال حاضر آگاهی از مراحل تهیه معاینه فنی و مدارک لازم برای معاینه فنی می‌تواند نقش بسزایی در تسهیل روند دریافت برگه معاینه فنی ایفا کند.

 

از همین‌رو در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو اخبار خودرو به معرفی مراحل معاینه فنی خودرو، شیوه استعلام معاینه فنی خودرو، هزینه و مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو، جریمه عدم دریافت برگه معاینه فنی خودرو و مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر تهران خواهیم پرداخت.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی مجموعه‌ آزمایش‌هایی است که سلامت قطعات خودرو و عملکرد استاندارد آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. معاینه فنی یکی از مهم‌‌ترین مدارکی است که باید همواره همراه رانندگان باشد، چرا که در صورت همراه نداشتن برگه معاینه فنی توسط پلیس جریمه خواهند شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید تعویض پلاک خودرو

در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی موارد مرتبط با معاینه فنی خودرو اعم از قوانین، نحوه استعلام، مدارک لازم، مراحل و هزینه معاینه فنی و مراکز معاینه فنی را معرفی کنیم. در ادامه مقاله معاینه فنی خودرو همراه ما باشید.

چه خودروهایی باید معاینه فنی داشته باشند؟

همان‌طور که در بخش‌های قبل گفتیم معاینه فنی مهر تاییدی بر عملکرد استاندارد و سلامت خودرو است. طبق تعاریف سازمان استاندارد کشور خودروهای ساخت داخل و وارداتی که بیش از 4 سال از عمر آن‌ها گذشته است ملزم به انجام تست‌های معاینه فنی و دریافت این برگه هستند.

 

کدام خودروها ملزم به دریافت معاینه فنی در سال 98 می باشند؟

بر طبق استاندارد تعریف شده خودروهایی که در سه دسته زیر قرار می‌گیرند ملزم به دریافت برگه معاینه فنی هستند:

  1. خودروهای داخلی تولید سال 1393 و قبل از آن
  2. خودروهای وارداتی تولید سال 2015 و قبل از آن
  3. خودروهای عمومی تولید سال 1396 و قبل از آن

نداشتن معاینه فنی خودرو چه جریمه‌ای دارد؟

رانندگان گرامی باید توجه داشته باشند که در صورت نداشتن معاینه فنی در کلان شهرهایی همچون تهران، به‌ازای هر بار ثبت شدن تخلف توسط دوربین یا افسر راهنمایی و رانندگی 50 هزار تومان جریمه خواهند شد.

 

علاوه‌بر این برگه معاینه فنی یکی از ملزومات برای تعویض پلاک محسوب می‌شود و در صورت عدم برخورداری از این برگه، هیچ یک از مراکز تعویض پلاک کشور قادر به صدور پلاک و برگ‌سبز جدید برای خودرو موردنظر نخواهند بود.

چرا استعلام معاینه فنی اهمیت دارد؟

استعلام معاینه فنی یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش از خرید خودرو دست دوم است که ‌به‌عنوان ضمانتی برای سلامت خودرو محسوب می‌شود؛ همچنین با استعلام معاینه فنی خودرو می‌توانید از مدت اعتبار آن مطلع شده و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

استعلام معاینه فنی

در صورتی که تمایل دارید از اعتبار معاینه فنی خودرو خود استعلام بگیرید، سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران با نام اختصاری سیمفا (به آدرس symfa.ir)، استعلام شرایط معاینه فنی را برای خودروهای مختلف در سراسر ایران فراهم کرده است. کافی است با مراجعه به سایت سیمفا وارد بخش استعلام گواهی از منوی بالای صفحه شوید، سپس باید شماره Vin خودرو را وارد کنید.

نتیجه استعلام مشابه عکس زیر ارائه می‌شود:

در سایت سیمفا به موارد دیگری همچون لیست مراکز معاینه فنی در سراسر ایران، نحوه گزارش تخلفات مراکز معاینه فنی و اطلاعیه‌های مرتبط با معاینه فنی خودرو دسترسی خواهید داشت؛ همچنین در سایت سیمفا با استفاده از پلاک خودرو نیز می‌توانید استعلام معاینه فنی خودرو خود را انجام دهید یعنی با انتخاب استعلام معاینه فنی با پلاک خودرو می‌توانید استعلام معاینه فنی خود را دریافت کنید.

آدرس مراکز معاینه فنی

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آدرس مراکز معاینه فنی و مدارک موردنیاز کافی است با سامانه 96006000  تماس حاصل کنید.

همچنین برای اطلاع از ساعت انتظار مراکز معاینه فنی عدد “1” را به سامانه 2000112 ارسال کنید. نتیجه پیامک مشابه تصویر زیر برای شما ارسال خواهد شد.

کافی است عدد مرکز موردنظر را به همان شماره ارسال کرده تا اطلاعات کامل‌تری در خصوص مرکز معاینه فنی دریافت کنید. مشابه عکس زیر آدرس و شماره تماس مرکز، ساعات کاری و زمان انتظار در صف برای شما ارسال خواهد شد.

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو به‌منظور انجام تست‌‌های مرتبط با آن کارت خودرو یا برگ‌سبز خودرو است.

نوبت دهی اینترنتی مراکز معاینه فنی

برای رفاه حال رانندگان گرامی و همچنین کاهش زمان دریافت برگه معاینه فنی، در حال حاضر تنها برای مراکز معاینه فنی شهر تهران امکان نوبت‌دهی اینترنتی وجود دارد.

 

کافی است به سایت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کرده و از قسمت وسط صفحه مطابق شکل نوبت‌دهی اینترنتی را انتخاب کنید.

در صفحه جدید، شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. یک کد فعالسازی برای شماره تلفنی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود.

پس از وارد کردن کد فعال‌سازی، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برایتان باز شده که میزان انتظار در صف هر یک از مراکز را نمایش می‌دهد. در این صفحه می‌توانید مرکز معاینه فنی و تاریخ مراجعه خود را مشخص کنید.

با انتخاب مرکز و تاریخ مدنظر، صفحه زیر باز می‌شود که در آن اطلاعات مرکز، تاریخ و ساعت مراجعه مشخص شده است. در پایین صفحه امکان پرداخت اینترنتی هزینه معاینه فنی وجود دارد. توجه کنید که در صورت پرداخت مبلغ تا ۲۴ ساعت قبل از تاریخ مراجعه امکان استرداد وجه وجود دارد، در غیر این صورت مرکز معاینه فنی مسئولیتی در قبال استرداد وجه پرداختی ندارد.

مراحل اخذ معاینه فنی

پس از تعیین مرکز معاینه فنی، تهیه مدارک و دریافت نوبت حال زمان آن فرا رسیده تا در مرکز معاینه فنی مورد نظر حاضر شده و مراحل آن را یک به یک طی کنید تا در صورت برخورداری از شرایط لازم پس از طی 9 مرحله موفق به کسب برگه معاینه فنی شوید.

1-پذیرش خودرو

اولین گام در زمان ورود به مراکز معاینه فنی، ثبت اطلاعات توسط ناجا و دریافت اطلاعات کارت خودرو است که این اطلاعات توسط یک دوربین پلاک‌خوان انجام خواهد شد و تمام اطلاعات شخصی شما نیز در سامانه ثبت می‌شود. طبق تعرفه سال 98 جهت معاینه فنی مبلغ 37 هزار تومان از شما اخذ می‌شود.

معاینه فنی خودرو

2- بررسی ظاهری خودرو

پس از ثبت اطلاعات ابتدا ظاهر خودرو شما به‌صورت کلی بررسی خواهد شد و موارد زیر جز آیتم‌های موردنظر مراکز معاینه فنی است. ناگفته نماند که هر نوع تجهیزات اضافه غیراستانداردی مانند رینگ اسپورت ممکن است موجب مردودی خودرو شما در مرحله اول شود.

 

•    سالم بودن شیشه‌ها و آینه‌ها
•    سالم بودن چراغ‌ها
•    وضعیت لاستیک‌ها
•    داشتن کمربند ایمنی و بوق
•    بررسی دود خروجی از اگزوز خودرو و نداشتن روغن‌سوزی
•    استاندارد بودن ظاهر خودرو

معاینه فنی خودرو

3- تست آلایندگی خودرو

در این مرحله از معاینه فنی خودرو، خودرو در دور آرام قرار گرفته و میزان دود و آلاینده‌های خروجی از اگزوز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

4- بررسی فنی چراغ های جلو

این مرحله بیشتر برای تست میزان انحراف نور خودرو و سطح تحت پوشش آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و روش انجام این بخش از معاینه فنی به کمک رایانه است.

5- تست لغزش جانبی

در این مرحله میزان انحراف خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر سنجیده خواهد شد.

6- بررسی کمک فنر

با توجه به این که عمده تصادفات و حوادث رانندگی در کشور ما مربوط به کمک فنر است، این تست اهمیت بسیار بالایی دارد که در آن میزان سلامت فنرها و سیستم تعلیق خودرو سنجیده می‌شود.

معاینه فنی خودرو

7- بررسی ترمزها

این مرحله حیاتی‌ترین مرحله از مراحل اخذ معاینه فنی است که در آن شتاب ترمز و قدرت و کارایی آن سنجیده می‌شود. شایان ذکر است که هر دو ترمز یعنی ترمز دستی و ترمز اصلی خودرو در این مرحله تست خواهند شد.

8- بررسی سیستم تعلیق

این مرحله تقریبا آزمونی مشابه به مرحله پنج یعنی تست فنرهای خودرو دارد که تستی حیاتی و مهم است.

9- صدور گواهی

در صورت پذیرفته‌شدن خودرو در تمامی مراحل فوق، گواهی معاینه فنی به همراه برچسب معاینه فنی با اعتبار یک ساله به فرد ارائه می‌شود. در صورتی که خودرو نتواند تست‌های ظاهری و فنی را پاس کند، برگه نتایج تست‌ها که علل مردودی در آن ذکر شده، جهت رفع نواقص به مراجعه‌کننده ارائه می‌شود.

خودروهایی که به هر دلیلی در آزمون معاینه فنی رد می‌شوند در صورت رفع عیب تا 15 روز، می‌توانند مجدد به همان مرکز معاینه فنی مراجعه و بدون نوبت وارد بخش آزمون مجدد شوند.
متاسفانه علی‌رغم تلاش پلیس برخی افراد سودجو اقدام به چاپ برگه معاینه فنی جعلی یا بدون اعتبار می‌کنند، پس اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید حواس‌تان باشد که گول برگه معاینه فنی جعلی را نخورید تا در آینده دچار ضرر و زیان نشوید.

هزینه دریافت معاینه فنی خودرو

هزینه معاینه فنی خودرو طبق تعرفه سال 98 مبلغ 37 هزار تومان است که در صورت مردود شدن انجام تست‌های مجدد 5 هزار تومان هزینه خواهد داشت. دقت داشته باشید که این هزینه فقط برای انجام معاینه فنی و استعلام اولیه معاینه فنی است و اگر نقصی در خودرو شما وجود داشته باشد شما به‌صورت مجزا باید هزینه تعمیر قطعات را به تعمیرگاه بپردازید.

 

به طور خلاصه هزینه دریافت برگه تایید معاینه فنی به شرح زیر است (سال 98)

  • معاینه فنی خودرو سبک عادی (معمولی-برتر): 37 هزار تومان
  • معاینه فنی خودرو گازسوز: 59 هزار تومان
  • معاینه فنی خودرو سنگین گازوئیلی: 59 هزار تومان
  • معاینه فنی خودرو سنگین گازسوز: 79 هزار تومان
  • تست مجدد در صورت مردودی: 5 هزار تومان

مراکز معاینه خودروهای سبک و موتور سیکلت در تهران

معاینه فنی خودرو
نام مرکز آدرس و شماره تماس ساعات کاری بازدید چشمی مخازن خودروهای دوگانه سوز نوع مرکز
بیهقی ميدان آرژانتين- پارک‌سوار بيهقی- ضلع شمال شرقی پارک سوار تلفن: 02196046411 شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۱:۰۰ و جمعه‌ها از ساعت ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ فعال است. شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ خودروهای سبک
سراج ميدان رسالت- خيابان فـرجام- خيابان سراج- جنب پمپ گاز تلفن: 02196046478 شنبه تا پنجشنبه: ۶:۰۰ الی ۱۹:۰۰ – جمعه: تعطیل شنبه تا پنجشنبه ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
الغدیر یافت آباد- بلوار الغدير– روبروی بيمارستان شهدای یافت آباد تلفن: 02196046542 شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۸:۰۰ – پنج شنبه: ۷:۳۰ الی ۱۶:۰۰- جمعه: تعطیل شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
شقایق بزرگراه­ آزادگان- بالاتر از میدان میوه و تره بار مرکزی- بلوار شقایق تلفن: 02196046427 شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰-جمعه: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
نیایش بزرگراه همت- بلوار اشرفی اصفهانی (مسيرجنوب به­ شمال)- بعد از بزرگراه نيايش- خيابان هفتم تلفن: 02196046492 شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰ _ جمعه: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
آبشناسان تقاطع بزرگراه ايرانپارس و بلوار شاهين شمالی تلفن: 02196046487 شنبه تا جمعه بصورت۲۴ ساعته فعال است. شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
شهید چمران خیابان شهید رجایی- بالاتر از پل شهید آوینی- جنب مرکز خرید و فروش خیابان معاینه فنی خودرو تلفن:02155231700 شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۸:۰۰ – جمعه:۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
دماوند بعد از سه‌راه تهرانپارس- بعد از ساختمان ایر تویا- روبروی بیمه ایران تلفن: 02196046431 شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ تا ۲۱:۰۰ -جمع: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
خاوران جاده خاوران- بزرگراه امام رضا (ع)- کیلومتر ۱۲- بعد از خاورشهر- مقابل مرکز تعویض پلاک خودرو تلفن: ۰۲۱۳۳۸۵۶۸۶۸ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی۱۵:۰۰ – جمعه: تعطیل شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه و جمعه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ خودروهای سبک
امام رضا (ع) جاده خاوران- سه راه افسریه- بزرگراه امام رضا (ع) یک کیلومتر بعد از سه‌راه سیمان تلفن: ۱-۰۲۱۳۳۸۵۵۶۰۰ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۲۰:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – جمعه: ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ (پذیرش براساس میزان مراجعات)  

 

خودروهای سبک
ابوذر جاده قدیم- کرج کیلومتر۱۳- نرسیده به چهار راه ایران خودرو تلفن: ۰۲۱۴۴۹۰۷۷۱۹ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۲:۰۰  جمعه: تعطیل خودروهای سبک
ایران خودرو(نمایندگی ۵۰۶۲) کیلومتر ۲۰ جاده قدیم تهران کرج تلفن :۳-۰۲۱۴۴۹۸۵۶۵۰ شنبه تا چهارشنبه :۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ جمعه‌ها: تعطیل خودروهای سبک
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۱  منطقه ۱ نوبنیاد- پایانه شهید دستواره شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۴:۰۰ جمعه‌ها: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۲ کیلومتر 17 آزادراه شهید فهمیده- مستقر در پمپ‌بنزین وردآورد شمالی شنبه تا پنجشنبه ۸:۰۰ صبح لغایت ۱۶:۰۰ جمعه‌ها: تعطیل خودروهای سبک

 

 

دکمه بازگشت به بالا