موتور سیکلتموتور کراس

معرفی دیمون هایپراسپرت

دیمون هایپراسپرت که کمتر از 225 کیلوگرم وزن دارد، به یک پکیج باطری 20 کیلووات ساعتی آب‌خنک و یک موتور الکتریکی مجهز است که 200 اسب بخار قدرت تولید می‌کند یعنی قدرتی تقریباً مشابه سوپربایک‌های سطح بالای 1000 سی‌سی.

طبق گزارش‌ها، این موتورسیکلت الکتریکی به لطف این نیرو در کمتر از سه ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و توانایی دستیابی به حداکثر سرعت 320 کیلومتر بر ساعت را دارد؛ اما این‌ها تنها اعداد چشمگیر در مورد هایپراسپرت نیستند زیرا به گفتهٔ دیمون، این سوپربایک الکتریکی با هر بار شارژ کامل باطری‌ها می‌تواند در بزرگراه‌ها تا 320 کیلومتر و در شهر 480 کیلومتر را طی کند. در صورت خالی شدن باطری‌ها نیز می‌توان آن‌ها را با استفاده از شارژرهای سطح دو در کمتر از سه ساعت شارژ کرد.

اما قوای محرکه تنها ویژگی‌ای نیست که هایپراسپرت را به موتورسیکلتی خاص تبدیل کرده زیرا دیمون آن‌را به مجموعه‌ای از سنسورهای پیشرفته هم مجهز کرده که اشیاء اطراف را رصد می‌کنند. اگر دوربین، رادار و سنسورها خطری را تشخیص دهند، از طریق چراغ‌هایی روی شیشهٔ جلو و همین‌طور لرزاندن دسته‌فرمان‌ها به راکب هشدار می‌دهد.

بنیان‌گذار و مدیر اجرایی دیمون «جی جیراود» دراین‌باره می‌گوید:

ما مأموریت داریم ضمن کاهش حوادث رانندگی در جاده‌ها، از پتانسیل‌های کامل حمل‌ونقل شخصی برای مردم دنیا استفاده کنیم. برای انجام این کار، ما سه سال گذشته را صرف ساختن یک پلت‌فرم الکتریکی موتورسیکلت کاملاً متصل و با هوش مصنوعی کردیم که شامل سیستم کمک‌راننده و سیستم هشدار 360 درجهٔ اختصاصی ما می‌شود. به لطف این تکنولوژی‌ها، موتورسیکلت‌های دیمون ایمن‌ترین و پیشرفته‌ترین موتورسیکلت‌های الکتریکی بازار خواهند بود

در هایپراسپرت هیچ آینهٔ جانبی وجود ندارد زیرا بجای آن از یک دوربین عقب استفاده شده که آنچه در پشت موتورسیکلت در جریان است را روی صفحه‌نمایش چندمنظوره‌ای مقابل راکب به نمایش درمی‌آورد. تکنولوژی دیگری که در این سوپربایک به کار رفته شیفت نام دارد. با وجود این ویژگی، با فشردن یک دکمه، شیشهٔ جلو، زیر پایی‌ها، زین و دسته‌فرمان موتورسیکلت از حالت «اسپرت» به حالت راحت‌تر «مسافر» تغییر حالت می‌دهند.

قیمت دیمون هایپراسپرت بدون احتساب مشوق‌های مالیاتی وسایل نقلیهٔ الکتریکی از 24,955 دلار آغاز می‌شود. نسخهٔ ویژه و تولید محدودی از این موتورسیکلت نیز با نام Premier ارائه شده که تنها 25 دستگاه از آن تولید می‌شود. این نسخه به ترمزهای برمبو، تعلیق Ohlins و بازوی چرخ عقب تکی از جنس فیبر کربن مجهز است و قیمت پایهٔ آن از 40 هزار دلار شروع می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا