معرفی خودرومعرفی خودروهای چینی

نقد و بررسی فوتون پیکاپ ایران خودرویی

معرفی خودرو فوتون پیکاپ

معرفی خودرو فوتون پیکاپ

فوتون پیکاپ خودرویی چینی هست که توسط ایران خودرو وارد بازار ایران شده است تا رقابت را برای خودروهای آفرودی بیش از قبل تنگاتنگ و جذاب نماید. البته که شرکت خودروسازی چینی فوتون، برعکس اکثر شرکت­های چینی که اصلا در بازار چین احساس هم نمی­شوند، این غول خودروسازی برای ماشین­های بزرگ و ماشین آلات سنگین نام خود را در کشورهای زیادی مطرح کرده است.

اتفاقا فوتون پیکاپ به جز ایران در بازارهای آسیایی و اروپایی فروش زیادی داشته که همین مسئله باعئث اعتماد همطوان­هایمان به این خودرو هست. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا نقد و بررسی فوتون پیکاپ دوکابین که مدل سال 1397 هست بپردازیم تا از قدرت بالای این خودروی آفرودی باخبر شوید.

معرفی خودرو فوتون پیکاپ
معرفی خودرو فوتون پیکاپ

نقد و بررسی فضای داخلی خودرو فوتون پیکاپ

طراحی داخلی فوتون پیکاپ، آنچنان دلچسب نیست. البته این دچسب نبودن تماما به دلیل طراحی داخلی ضعیف نیست و با توجه به طراحی مدرن و زیبای بیرون خودرو، انتظار زیادی برای طراحی داخلی نیز انتظار می­رود که به هیچ وجه این انتظارات از جانب فوتون برآورده نشده است.

البته سرنشین جلو و راننده از راحتی بسیاری برخوردار هستند و برای گذراندن وقت خود در این خودرو هیچ مشکلی نخواهند داشت اما سرنشینان عقب اصلا راحت نیستند و با سختی می­توانند لحظات خود را در پیکاپ فوتون بگذرانند که این مسئله هم برای بخش نقد و بررسی فضای داخلی و هم برای بخش تجربه رانندگی تاثیرگذار خواهد بود.

در آخر نیز نکته­ای که می­توان به آن اشاره کرد کیفیت پایین مواد و قطعات داخلی هست که با توجه به چینی بودن فوتون پیکاپ اصلا عجیب نیست و بیشتر از این حتی انتظار نمی­رود. در انتها امتیاز خوبی نمی­توان به نقد و بررسی فوتون پیکاپ دوکابین برای بخش فضای داخلی داد و باید دید این غول آفرودی در دیگر بخش­ها چه عملکردی خواهد داشت.

معرفی خودرو فوتون پیکاپ
معرفی خودرو فوتون پیکاپ

نقد و بررسی فضای بیرونی خودرو فوتون پیکاپ

با نگاهی ساده و اجمالی می­توان از ظاهر ساده ولی در عین حال با ابهت فوتون پیکاپ دو کابین اطلاع پیدا کرد. در قسمت جلویی چراغ­های تا حدی عجیب اما زیبا به چشم می­خورد که در کنار جلوپنجره­ای کرومی و لوگوی فوتون، زیبایی خوبی برای خود کنار گذاشته است و تا به اینجای کار زیبایی بیرونی فوتون پیکاپ اصلا قابل مقایسه با طراحی داخلی نبوده است.

البته که زیبایی در قسمت جلو کافی نیست و برای نقد و بررسی فوتون پیکاپ از لحاظ فضای بیرونی باید به قسمت­های کناری و عقب نیز نگاهی داشت. قسمت­های کناری و پشتی البته حتی از قسمت جلویی عملکردی بهتر داشته است و ما را یاد هایلوکس می­اندازد. این به معنی کپی کاری از تویوتا نیست و با شباهتی که به تویوتا هایلوکس دارد، فوتون پیکاپ را می­توان رقیبی برای غول ژاپنی دانست.

 

نقد و بررسی رانندگی خودرو فوتون پیکاپ

فوتون پیکاپ در کل ظاهری قابل اعتماد دارد اما در مکان­هایی که خودروی آفرودی می­طلبد، اگر امنیت سرنشینان برایتان مهم هست که قاعدتا به همین شکل هست نباید به راحتی به پیکاپ دو کابین اعتماد کنید و با احتیاط بیشتری به رانندگی بپردازید. در کل نیز رقبای ذیگر پیکاپ، یعنی هایلوکس و آسنا امتیاز بیشتری در بخش تجربه رانندگی دریافت کرده اند و این بخش در نقد و بررسی فوتون پیکاپ دو کابین، جزوی از نقاط ضعف پیکاپ چینی داستان ما محسوب می­شود.

 

نقد و بررسی موتور فوتون پیکاپ

برخلاف بخش تجربه رانندگی که کمترین امتیاز را در نقد و بررسی فوتون پیکاپ دوکابین به خود تعلق داده است، بخش موتوری این غول آفرودی بیشترین امتیاز را در این نقد و بررسی ازآن خود کرده است. موتور فوتون پیکاپ حجمی برابر با 2.4 لیتر دارد. قدرت این موتور 130 اسب بخار در دور موتور 5250 دور در دقیقه هست و گشتاوری برابر با 210 نیوتون متر در دور موتور 2000 الی 4000 دارد. همین اطلاعات کافیست تا پیکاپ ایران خودرو از خودروهای آفرودی مانند آسنا عملکردی بهتر داشته باشد.

این موتور که با دو نوع سوخت وارد بازار ایران شده است، به ازای هر صد کیلومتر 10.8 لیتر بنزین و یا 8.5 لیتر گازوئیل مصرف دارد که باز هم نکته مثبتی دیگر در نقد و بررسی فوتون پیکاپ دوکابین به شمار می­آید.

البته شتاب این خودرو برای صفر تا صد 14 ثانیه اعلام شده و نهایت سرعت این غول آفرودی فقط 160 کیلومتر بر ساعت هست که با توجه به کاربرد این خودرو، عملکردی خارج ا انتظار نیست ولی اگر برای جاده­ها و بزرگراه­ها بخواهید استفاده کنید قاعدتا رضایت بخش نخواهد بود.

 

نقد و بررسی ایمنی خودرو فوتون پیکاپ

فوتون پیکاپ دو کابین جزو خودروهای چینی هست؛ با کمال تعجب همین مسئله کافیست تا تست ایمنی از فوتون پیکاپ دو کابین ثبت نشده باشد. البته که تجهیزات ایمنی برای این خودرو تا حدی رضایت مشتری را جلب می­کند. فوتون پیکاپ دارای دو کیسه­هوا برای راننده و سرنشین جلو هست و از سیستم­های ایمنی دیگر مانند ایموبیلایزر و هشدار دنده عقب در کنار ABS و EBD نام برد تا در مقایسه با رقبا علمکردی نه بدتر و نه بهتر داشته باشد. ما نیز برای امتیاز دادن برای بخش ایمنی در نقد و بررسی فوتون پیکاپ دوکابین نمی­توانیم امتیاز خاصی را به این خودروی آفرودی تعلق دهیم.

معرفی خودرو فوتون پیکاپ
معرفی خودرو فوتون پیکاپ

نقد و بررسی ارزش خرید خودرو فوتون پیکاپ

قیمت این خودروی آفرودی در نمایندگی­های ایران خودرو نصف قیمت بازار هست. اگر با قیمت نمایندگی این خودرو را تهیه نمائید کاملا می­ارزد وگرنه در بازار آزاد قیمت نجومی این خودرو کمی تامل برانگیز هست.

کد کلاس(های) خودرو 82801
نوع موتور 4G69S4N
حجم موتور (cc) 2378
حداکثر توان موتور (hp) 130 اسب بخار در 5250 دور در دقيقه
حداكثر گشتاور (Nm) 210 نيوتن متر در 2000 الي 4000 دور در دقيقه
نسبت تراكم 10:01
تعداد سوپاپ 16
نوع سوخت سازگار بنزين بدون سرب EURO4
سيستم انژكتوري انژكتور پاشش چند نقطه ايي
حداکثر سرعت (km/h) 140
شتاب صفر تا 100 (ثانیه) 18
سيستم انتقال قدرت دو ديفرانسيل (4WD)
مصرف سوخت داخل شهر (Lit/100 km) 13.6
مصرف سوخت خارج شهر (Lit/100 km) 9.01
مصرف سوخت تركيبي (Lit/100 km) 10.8
طول خودرو (mm) 5310- طول اتاق بار1520
عرض خودرو(mm) 1880-عرض اتاق بار 1580
ارتفاع خودرو (mm) 1870- ارتفاع اتاق بار 440
فاصله بين دو محور چرخهاي عقب و جلو (mm) 3105
  وزن خودرو بدون سرنشين با مخزن سوخت پر و بدون تجهيزات اضافي (kg) 1895
حداكثر وزن مجاز 2820
گنجايش مخزن سوخت (Lit) 76
معرفی خودرو فوتون پیکاپ
معرفی خودرو فوتون پیکاپ
کد کلاس(های) خودرو 82801
ترمز سيستم ترمز ضد قفل(ABS) – سيستم توزيع متعادل نيروي ترمز(EBD)
کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشين جلو
فرمان هيدروليكي- با قابليت تنظيم ارتفاع
سیستم تهویه تنظيم دستي
سیستم صوتی CD Player -OTG – AUX – داراي 4 بلندگو
چراغها قابليت تنظيم ارتفاع نور چراغ جلو-مه شكن جلو و عقب-چراغ سقفي جلو-چراغ ترمز عقب (بالاي شيشه عقب)
آينه‌ها آيينه هاي جانبي برقي- راهنما دار
شیشه ها تنظيم برقي
تزئینات تريم خاكستري
تجهیزات ایمنی كمربند ايمني جلو سه نقطه اي-هشدار دهنده دنده عقب
رینگ و لاستیک آلومينيومي 265/70R16
صندلی صندلي راننده و سرنشين جلو با قابليت تنظيم-يك عدد صندلي سه نفره در عقب با روكش پارچه اي
سایر تجهیزات ريموت كنترل- آفتابگير داخلي- ساعت ديجيتال-کنسول وسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا