معرفی خودرومعرفی خودروهای داخلی

نقد و بررسی پراید 131  

معرفی پراید 131  

معرفی خودرو

پراید برای اولین بار در سال 1372 در ایران در دو نوع پراید سدان با نام صبا و پراید هاچ بک با نام نسیم در بازار تولید و عرضه شد. با انصراف شرکت کیا موتورز در سال 2001 از تولید پراید، لیسانس این محصول در اختیار شرکت سایپا قرار گرفت. سایپا 131 تغییر یافته (فیس لیفت) پراید صبا است.

تولید پراید 131 از سال 1389 آغاز شد و با توجه به امکانات و آپشن‌های مختلف، در 5 تیپ مختلف ST، LX، SL، SX و EX عرضه می‌شد، اما به دلیل اجباری شدن ترمز ABS بر روی خودروها تیپ­های ST و LX در سال 1391 از رده خارج شدند.

بعد از آن تولید تیپ LE با یک کیسه هوا و ترمز ABS در دستور کار قرار گرفت اما باز هم به دلیل نداشتن فرمان هیدرولیک با مشکلاتی همراه بود.

در سال‌های 1392 و 1393 هم دو تیپ دیگر با نام‌های SE و TL که دارای دو کیسه هوا، ترمز ABS و فرمان هیدرولیک بودند، تولید شدند و توانستند استاندارد آلایندگی یورو 4 را بدست بیاورند.

پراید 131 1399

نقد و بررسی فضای داخلی

فضای داخلی با توجه به اندازه کوچک کلی این خودرو چندان زیاد نیست اما به دلیل اندازه کوچک صندلی‌هایش، فضای نشستن سرنشینان را می‌توان کافی توصیف کرد.

داشبورد و کنسول میانی پراید طراحی ساده و مطابق با انواع دیگر پراید را دارد. فضای داخلی پرایدهای 131 که اخیرا تولید می‌شوند تغییر یافته است. تغییر داشبورد جلو، کنسول میانی، کلید کولر و بخاری، دریچه کولر، غربیلک فرمان و … ازجمله این موارد است.

پراید 131 1399

نقد و بررسی بیرون خودرو

پراید با طراحی ظاهری سال 1987 مسلما نمی‌تواند خودروی جذابی از لحاظ ظاهری دانست. حال با وجود تعداد بالای این خودرو‌ها در خیابان‌های کشور و عادت کردن چشم به دیدن آن‌ها، اگر اندک جذابیتی نیز وجود داشت، دیگر به چشم نمی‌آید. همان طور که گفته شد پراید 131 تغییر یافته یا فیس لیفت پراید صبا است و بدنه ظاهری آن شباهت بسیار زیادی به پراید صبا دارد.

تغییر در شکل سپر و جابجایی چراغ راهنما از روی سپر به چراغ جلو از جمله این تغییرات است. همچنین چراغ عقب خودرو نیز با مدل جدیدتری جایگزین گشته است.

پراید 131 1399

نقد و بررسی رانندگی خودرو

با اضافه شدن فرمان هیدرولیک و ترمز ABS در برخی از تیپ­های جدید، کمی هندلینگ و رانندگی با این خودرو بهتر و راحت‌تر شده است و البته وزن پایین این خودرو نیز می‌تواند سرعت و شتاب خوبی به آن بدهد، اما با توجه به سیستم ترمز نه چندان خوب و جلو بندی ضعیف آن، رانندگی با سرعت بالا بسیار خطرناک به نظر می‌رسد.

پراید 131 1399

نقد و بررسی موتور

موتور انژکتوری این خودرو 4 سیلندر، 8 سوپاپ و حجم آن 1.3 لیتر است و مصرف سوخت ترکیبی آن 7 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

این موتور می‌تواند حداکثر قدرتی معادل 63 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه را تولید کند. حداکثر سرعت پراید 131، 170 کیلومتر بر ساعت است. وزن این خودرو 915 کیلوگرم است. گیربکس این خودرو 5 دنده و شتاب صفر تا صد آن حدود 14.5 ثانیه است.

پراید 131 1399

نقد و بررسی ایمنی خودرو

همان‌طور که گفته شد تیپ‌های مختلف پراید 131 امکانات متفاوتی دارند. در میان همه تیپ‌های پراید 131، ترمز ABS، کیسه هوا راننده و فرمان هیدرولیک جزء موارد و امکاناتی است که می‌تواند متفاوت باشد.

البته با توجه به اجباری شدن ترمز ضد قفل ABS و کیسه هوا برای همه خودروها، قاعدتا پراید نیز نباید از این قاعده مستثنی بوده و دارای این امکانات شده است. دو تیپ SE و TL پراید 131 موفق به دریافت استاندارد آلایندگی ضعیف یورو 4 است.

پراید 131 1399

نقد و بررسی ارزش خرید

با توجه به قدرت خرید اکثریت جامعه، خودروی پراید علی رغم همه ایراداتی که دارد از فروش خوبی برخوردار است و حتی به دیگر کشورها صادر نیز می­شود. قیمت صفر پراید 131 SE که بهترین تیپ پراید هم محسوب می‌شود در حدود 125 میلیون تومان می­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا