معرفی خودرومعرفی خودروهای خارجیمعرفی خودروهای داخلی

نقد و بررسی پیکان جوانان

معرفی خودروی پیکان

 معرفی خودرو

پیکان جوانان، قرمز گوجه‌ای، نوستالژی نسل پیشین که برخی از آن‌ها هنوز که هنوز هست پیکان را بهترین خودرویی می‌دانند که تا پا به عرصه خاکی نهاده است!

نزدیک به نیم‌قرن این رخش ایرانی توسط ایران‌خودرو تولید و به بازار عرضه شد؛

خودرویی که یادآور خاطرات تلخ و شیرینی در تاریخ ایران است. پیکان پس از سال‌ها همنشینی با ایرانیان، در سال 1383 به ایستگاه آخر رسید،

هر چند پس از مدتی پیکان دوباره و در قالب پیکان وانت تولید و روانه بازار شد. به نظر می‌رسد این یار غار، دوباره دل‌تنگ ما ایرانیان شده است!

پیکان 1382

نقد و بررسی فضای داخلی

داخل کابین بسیار ساده و خالی از هرگونه تشریفات و تکلف! است. همه چیز مکانیکی است و بارزترین آن نیز بالابر شیشه‌ها است که اگر شما نیز سوار پیکان شده باشد احتمالا با این بالابرها به مشکل برخورده‌اید.

در طراحی داشبورد از پلاستیک سخت استفاده شده است ولیکن برخی از پیکان‌ها هم‌اکنون نیز دیده می‌شوند که پس از سالیان سال نیز، داشبورد آن‌ها به صدا نیفتاده است.

کابین پیکان نسبت به پراید جادارتر است و قطع به یقین شما نیز دیده و یا شنیده‌اید که حتی 7، 8 نفر نیز داخل این خودرو جا شده‌اند. پیکان تقریبا فاقد هر گونه امکانات و تجهیزات رفاهی بوده و هدف از آن فقط رسیدن به مقصد بوده است.

پیکان 1382

نقد و بررسی بیرون خودرو

پیکان در گذر سال‌ها، تغییراتی هر چند اندک به خود دیده است و با وجود آنکه شاید به لحاظ ظاهری، در مقابل خودروهای روز حرفی برای گفتن نداشته باشد ولیکن زمانی برای خود پادشاهی می‌کرد!

در نمای روبرو جلوپنجره و چراغ‌های مستطیلی خودنمایی می‌کنند که نوار استیل دورتادور آن را فرا گرفته است. سپر خودرو فلزی و به رنگ استیل است که پف‌کرده و برجسته است. بر روی کاپوت خط نیز چند خط برجسته وجود دارد.

در نمای جانبی یک خط افقی از چراغ عقب شروع و تا چراغ جلو ادامه می‌یابد و بقیه قسمت‌ها صاف و هموار است. نمای عقب نیز شبیه نمای جلو بوده، چراغ‌ها مستطیلی و سپر عقب نیز دقیقا مثل سپر جلو است.

پیکان 1382

نقد و بررسی موتور

پیکان مجهز به موتور 1598 سی‌سی، 8 سوپاپه بوده که قادر به تولید 48 اسب بخار توان و 110 نیوتن‌متر گشتاور است. انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها از طریق جعبه‌دنده 4 سرعته دستی صورت می‌پذیرد. شتاب صفر تا 100 خودرو 14.8 ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز 140 کیلومتر بر ساعت است.

مصرف سوخت خودرو شهر و جاده نیز تقریبا 9 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

پیکان 1382

نقد و بررسی ایمنی خودرو

پیکان خودرویی که شاید خاطراتی تلخ را برای بسیاری از ایرانیان رقم زده است هیچ گونه امکانات ایمنی نظیر کیسه هوا و … نداشته و تنها امکانات ایمنی آن ترمز و کمربند است.

بدنه و ستون‌های پیکان تقریبا محکم بوده و حداقل به زعم بسیاری از کارشناسان بدنه محکمتری نسبت به پراید داشته و از این حیث ایمن‌تر از پراید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا